Podział majątku

Sprawy podziałowe

W ramach świadczonych przez nas usług proponujemy prowadzenie spraw podziałowych zarówno na etapie przedsądowym w toku negocjacji między stronami, jak również na etapie postępowania sądowego. Przygotowujemy projekty umów między małżonkami, a także wnioski o podział majątku i wszelkie niezbędne pisma w toku postępowania sądowego.

Kontakt

Majątek wspólny małżonków co do zasady stanowi ogół przedmiotów i praw majątkowych nabytych przez małżonków wspólnie lub przez jednego z małżonków w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej.

Do majątku wspólnego nie należą przedmioty i prawa wymienione szczegółowo w art. 33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, stanowiące majątek osobisty małżonków. O zaliczeniu danego przedmiotu czy prawa do majątku wspólnego małżonków decyduje moment jego definitywnego nabycia.

 

Nasza Kancelaria (adwokat plus radca prawny) indywidualnie i z maksymalnym zaangażowaniem podchodzi do każdej sprawy majątkowej, pomagając obiektywnie spojrzeć na poszczególne kwestie i rozwiązać je w najbardziej korzystny sposób.

Czy podział majątku po rozwodzie zawsze jest równy?

Gdy sąd podejmuje decyzje o przyznaniu rozwodu, wygasa majątkowa wspólność ustawowa pomiędzy małżonkami i tu ma zastosowanie prawo spadkowe. Od tego momentu, obie strony mają równe udziały w zgromadzonym wspólnie majątku. Mitem jest, że orzeczenie o winie rozpadu związku może oznaczać nieproporcjonalny podział majątku. Takie orzeczenie sądu sprawia jedynie, że osoba pokrzywdzona może wnieść wniosek o alimenty ze strony byłego już współmałżonka.

 

Sąd może jednak wyjątkowo zadecydować o nierównym podziale majątku. Uwzględnia się tutaj kwestie moralne. Jeżeli jedna ze stron udokumentuje, że współmałżonek nie brał udziału w budowaniu wspólnoty, sąd może uznać taką okoliczność. Zwykle, takie sytuacje są orzekane gdy współmałżonkowie przez długi okres czasu żyli osobno w separacji, lub gdy jedna ze stron w trakcie związku małżeńskiego trwoniła wspólny majątek na skutek uzależnienia od hazardu, narkotyków, alkoholu lub dokonywania ryzykownych operacji finansowych. W tym wariancie, to sąd decyduje o dokładnym podziale majątku.

Alimenty Słupsk

Alimenty stanowią regularne i obowiązkowe świadczenie jednego członka rodziny na rzecz drugiego, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowawczych. Można żądać nie tylko przyznania alimentów, ale i obniżenia, podwyższenia lub ustalenia ich wygaśnięcia. Alimenty mogą przysługiwać na rzecz rozwiedzionego małżonka, dzieci oraz krewnych.

Działamy w miastach:

Słupsk, Ustka, Sławno, Darłowo, Miastko, Bytów, Lębork

Radca prawny Słupsk

694 422 414

kancelariajach@gmail.com

Radca prawny Sławno

694 422 414

kancelariajach@gmail.com